1948 – מלחמת העצמאות: במבצע דני נכבשת לוד על ידי הכוחות הישראליים


מבצע דני

מבצע דני
עימות: מלחמת העצמאות
תאריך התחלה: 10 ביולי 194818 ביולי 1948
מקום: חזית המרכז
תוצאה: ניצחון לכוחות צה"ל
הצדדים הלוחמים
חטיבת יפתח, חטיבה 8,חטיבת הראל, חטיבת אלכסנדרוני, חטיבת קרייתי הלגיון הערבי, גדוד עיראקי (במגדל צדק ובראש העין)
מפקדים
יגאל אלון ג'ון באגוט גלאב(מפקד הלגיון)+ מפקד חיל המשלוח העיראקי
אבידות
179 הרוגים, עשרות פצועים 470 הרוגים (כולל 175 אזרחים שנהרגו בהתקוממות בלוד

מבצע דני הוא אחד המבצעים במלחמת העצמאות שנערך בתום ההפוגה הראשונה, החל מ-10 ביולי עד ל-18 ביולי 1948. נקרא בתחילה מבצע לרל"רראשי תיבות של היעדים לכיבוש במבצע – לוד, רמלה, לטרון ורמאללה.

המבצע, שהיה חלק מקרבות עשרת הימים, נקרא על שם דני מס, מפקד מחלקת הל"ה.

רקע היסטורי

עם תחילת ההפוגה הראשונה הייתה ירושלים עדיין מנותקת במידה מסוימת מהשפלה והאספקה אליה עברה בדרך בורמה. במרכז הארץ חנו כוחות הלגיון בלוד ורמלה והיוו איום על אזור תל אביב. מטרות מבצע דני ,שהיה מתקפה רב-חטיבתית ראשונה של צה"ל נגד צבאות ערב הסדירים, היו:

  • הרחקת האיום על תל אביב מצד כוחות הלגיון באזור לוד – רמלה.
  • הרחבת הפרוזדור לירושלים על ידי פתיחת דרך נוספת.
  • פתיחת הדרך לירושלים על ידי כיבוש לטרון.
  • מניעת לחץ הלגיון בירושלים על ידי העסקתו בחזית המרכז.
  • נטילת היוזמה ההתקפית של הלגיון בגזרה זו.

לפי התוכנית המקורית היו כוחות צה"ל אמורים לכבוש תחילה את לוד ורמלה ולאחר מכן את לטרון ורמאללה. לכן נקרא המבצע בראשיתו מבצע לרל"ר. את לוד ורמלה תוכנן לכבוש על ידי תנועה מצפון ומדרום, כיתורן ופריצה אליהן ממזרח. לקראת מבצע זה שהיה הגדול ביותר עד אז רוכזו כוחות בסדר גודל של כארבע חטיבות תחת מפקדה מבצעית אחת בפיקודו של יגאל אלון. מפקדת המבצע הייתה בכפר יאזור.

הכוחות שרוכזו היו חטיבת הראל בפיקודו של יוסף טבנקין, חטיבת יפתח בפיקודו של מולה כהן, חטיבה 8 (המשוריינת) בפיקודו של יצחק שדה, שכללה בין היתר גדוד טנקים 82 ו"גדוד קומנדו" 89 בפיקודו של משה דיין, חטיבת אלכסנדרוני וחטיבת קרייתי.

נמל התעופה לוד לאחר כיבושו במבצע דני

טנק של חטיבה 8 בשדה התעופה לוד – 10/7/1948

מבצע דני-הגזרה המערבית

מהלך הקרב

אור ל-10 ביולי 1948 נכבש שדה התעופה בלוד על ידי גדוד השריון 82 ופלוגה מחטיבת קרייתי. כן נכבשו על ידי גדוד 33 אלכסנדרוני וגדוד 89 המשוריין הכפרים וילהלמה, רנתיה, קולה וטירה. גדוד 82 המשיך וכבש את דיר טריף אך נאלץ לעמוד בהתקפות קשות של הלגיון, דבר שעיכב את התקדמות הזרוע הצפונית לעבר בן שמן.

כוחות חטיבת יפתח שהיוו את הזרוע הדרומית כבשו את עינאבה, ג'מזו ודאניאל הגיעו ב-10 ביולי 1948 לבן שמן וחיכו שם לזרוע הצפונית.

ב-11 ביולי 1948 ניסו שתי פלוגות גדוד הפלמ"ח השלישי לפרוץ ללוד ממזרח אך נבלמו בכרמי הזיתים בגבולות העיר.

בזרוע הצפונית הצליח גדוד הפשיטה 89 להגיע לבן שמן ב-11 ביולי 1948 בשעה 16.00, לאחר קרבות קשים עם הלגיון בבודרוס ובדיר טריף[1].

הפריצה ללוד

משה דיין שהיה מפקדו של גדוד הפשיטה 89 של חטיבה 8 (גדוד הקומנדו) החליט לבצע פריצה מהירה ללוד ובמכת אש להמם את כוחות הלגיון בלוד ורמלה ולאפשר את כיבושן על ידי יחידות יפתח‏[2].

הכוח הפורץ נע כשבראשו משוריין שלל של הלגיון שבראשו צריח ותותח, שכונה הנמר הנוראי ואחריו ג'יפים וזחלמים. במכת אש מכל הכלים פרץ הכוח את קו העמדות בלוד וחדר לעיר. המשוריין נשאר במרכז העיר תוך כשהוא יורה לכל הצדדים ובעיקר על בית המשטרה (היום בית הדין של מג"ב). שאר הכוח פנה דרומה ונכנס לרמלה משם נסוג בחיפוי "הנמר הנוראי". כל הפשיטה נמשכה 47 דקות. אבדות הגדוד היו 9 הרוגים ו-17 פצועים. הפשיטה הממה את הלוחמים הערבים וכוחות יפתח הצליחו להשתלט בלילה על העיר.

ההתקוממות בלוד ודיכוייה

ב-11 ביולי 1948, מיד לאחר הפשיטה של גדוד 89 הצליחו כוחות הגדוד השלישי של חטיבת יפתח להשתלט על לוד פרט לבניין המשטרה. המצב היה מתוח מאד כי שלוש פלוגות הרובאים נבלעו בעיר הגדולה שעדיין היו בה לוחמים ערבים חמושים ולמעשה היו לשבויים בין שוביהם. בעיר הוכרז עוצר.

ב-12 ביולי 1948 בשעה 11:30 פרצו 3 משוריינים של הלגיון, והחלו יורים לעבר הכוח הישראלי. מהאש נהרגו שני חיילי יפתח ו-12 נפצעו. ההיתקלות ארכה 30 דקות ולאחר מכן הסתלקו המשוריינים. תושבי העיר, שהיו בטוחים כי הגיע הכוח הירדני שנשלח כתגבורת, החלו צולפים בישראלים מחלונות הבתים ומהגגות ואף פרצו לרחובות ונשקם בידם למרות העוצר. ניתנה פקודה לירות בכל מי שייראה ברחובות. 500 חיילי הגדוד השלישי ששלטו בעיר בת כ-35,000 התושבים, נכנסו ללחץ, והחלו משיבים אש לעבר היורים. לפי דו"ח יפתח נהרגו באותו יום 250 ערבים בלוד. כתוצאה מהפער הגדול בכמות הנפגעים בין הצדדים, התפשטה השמועה כי הישראלים ביצעו טבח באזרחים שמצאו מקלט במסגד דהמש. לגבי אמיתותה של השמועה חלוקות דיעותיהם של החוקרים. בני מוריס טוען כי כוחות צה"ל "ירו לעבר שבויים בחצר מסגד".‏[3] לעומתו, דעת אלון קדיש היא כי ממחקר שערך ביחד עם עמיתיו עולה כי לשמועה לא היה כל בסיס. גם השייח נימר אל-ח'טיב בספרו "בעקבות-הנכבה" מייחס את ההרג לתגובת החיילים הישראלים לירי עליהם, ולא לטבח יזום.‏[4] לדברי מרדכי בר און הסתמך מוריס על ספרו של אלחנן אורן שלא הבדיל בין שני מסגדים שונים בעיר, אולם במחקר מאוחר יותר הוכיח אברהם סלע כי ירי בוצע רק לעבר המסגד שממנו נורו יריות ורימונים אל עבר כוחות צה"ל.‏[5]. העיתונאי ארי שביט ערך מחקר מחודש על הקרב על לוד ובספרו, My Promised Land, הוא טוען כי אכן היה טבח בלוד. במחקרו ראיין שביט לוחם מהכוח שנקרא "בולדוזר" המתוודה שירה טיל נגד טנקים אל הנצורים במסגד והרג שבעים מהם. בפרק החמישי בספרו של שביט, שהתפרסם גם במגזין האמריקני New Yorker, הוא משתמש בראיונות עם המושל הצבאי של לוד, שמריהו גוטמן, שיחות עם לוחמים בקרב וציטוטים של מפקדי צה"ל באותה תקופה יצחק רבין ויגאל אלון. שביט מתאר הווי של ביזה בין הלוחמים והרג חפים מפשע, לעתים כתוצר של פעולות תגמול או רגשי נקמה. בנוסף, הוא מראה כי הייתה תמימות דעים בין רבין, אלון, דיין וגוטמן באשר לכורח לגרש את תושבי לוד. רבין טען כי "חייבים לגרש את תושבי לוד במהירות, ובלי קשר לגיל". כאשר גוטמן שאל את יגאל אלון "מה לעשות עם הערבים? האם יש משהו שאתה רוצה להגיד לי?", אלון השיב בעמימות "עשה מה שאתה חייב לעשות" אבל גם דוד בן-גוריון וגם אלון התבטאו במקרים רבים אותם שביט מציין כי המקומות בהם נלחמים צריכים להיות "נקיים מערבים". מאוחר יותר מתאר שביט את השיחה בין נכבדי לוד לגוטמן בה לחץ פסיכולוגי עזר להסכמת התושבים לעזוב מרצון. גוטמן טען לעבר נכבדי העיר כי אם העיר תפול יעשו היהודים לערבים "מה שהערבים היו עושים להם". למשמע הדברים נכבדי העיר התחננו בפני גוטמן שיתן להם לעזוב.‏[6]

ההתקוממות דוכאה אבל לא הוכח שהיה כאן טבח יזום. הלוחמים ההמומים מפחד השריון של הלגיון העלול לחזור לעיר פעלו לפי הפקודות החמורות. נתן אלתרמן יצא במחאה על כך בשירו "על זאת, בטור השביעי שבן-גוריון קרא בישיבת הכנסת: "חצה עלי ג'יפ את העיר הכבושה. נער עז וחמוש… נער כפיר. וברחוב המדובר איש זקן ואשה נלחצו מפניו אל הקיר. והנער חייך בשיניים חלב: אנסה המקלע… ונסה. רק הליט הזקן את פניו בידיו… ודמו את הכתל כסה‏[7]."

באותו יום חתמו נכבדי רמלה על הסכם כניעה. הלגיון פינה את כוחותיו ממשטרת לוד. נכבדי הערים בקשו לפנותם ומטה מבצע דני גייס 50 משאיות שהובילו את התושבים עד אל קובב ומשם עשו דרכם ברגל לקווי הלגיון ב-לטרון. תוך יומיים פונו 30,000 – 45,000 תושבים.

באותו יום כבש גדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני את מג'דל יאבא וראש העין מידי הכוחות העיראקים במבצע בתק. העיראקים לא הצליחו להרוס את מתקן השאיבה במעיינות הירקון.

חייל צה"ל בחזית מסגד דהמש בלוד

חטיבת הראל פעלה בגזרה המזרחית של המבצע וכבשה ב-13 ביולי 1948 את הכפרים סרעה וצובה.

החלק השני-הגזרה המערבית

חיילי חטיבת יפתח עם משוריין הלגיון שחוסל בפצצת PIAT בפאתי אל בורג'

כוחות יפתח התקדמו מזרחה וכבשו את ברפיליה אל בורג' (גבעת התיתורה) וביר מעין (רעות). הם עמדו בהצלחה בהתקפות של הלגיון בקרב אל בורג'.

כוחות אחרים של החטיבה כבשו את שילתא ותפסו את גבעה 318 החולשת על הכביש ללטרון אך נאלצו לסגת באבידות כבדות, 45 הרוגים בקרב חירבת כוריכור.

כוחות אלכסנדרוני עמדו בהתקפות קשות של הלגיון בקולה והמקום עבר מיד ליד שלש פעמים.

בגלל החמרת המצב בחזית הדרום, הועבר לשם גדוד הפשיטה 89 ולכן בוטלה המשימה לכבוש את רמאללה.

החלק השני-הגזרה המזרחית

אור ל-16 ביולי 1948 החלו גדודי חטיבת הראל בהקפה על רכס התותחים בלטרון. להתקפה קדמה הרעשת תותחים על הרכס. חלק של הרכס נכבש אבל הלגיון החזיק במקום גדוד משוריין ופתח בהתקפה על חיילי חטיבת הראל שלא הספיקו להתחפר. כוחות חטיבת הראל נאלצו לסגת כשהם משאירים במקום 19 הרוגים ופצועים שנרצחו על ידי חיילי הלגיון. נהרגו 5 חיילים מהגדוד הרביעי של החטיבה; 20 הרוגים מהגדוד השישי, ו-7 הרוגים מגדוד 61 (מחטיבת עציוני).

ב-16 ביולי 1948 נכבשו על ידי חטיבת הראל הכפרים אישוע (אשתאול), דיר עמר, כסלה (כסלון) דיר ראפאת והר-טוב ועל ידי כך נפתחה דרך חלופית לירושלים.

במאמץ לכתר את לטרון נתפסו ב-17 ביולי 1948 משלטי בית נובא ממזרח ללטרון. כוח שתפס את גבעת אבו לאחם נאלץ לסגת באבדות בקרב חירבת אבו לאחם. הדרך של הלגיון ללטרון נשארה פתוחה.

משה דיין מתדרך את חייליו – "גדוד הקומנדו" לפני הפשיטה על לוד

שריונית מרמון-הרינגטון מאותו הסוג של הנמר הנוראי, במוזיאון יד לשריון בלטרון

ב-18 ביולי 1948, מספר שעות לפני כניסת ההפוגה השנייה לתוקף, נעשה נסיון אחרון לכבוש את לטרון. טנק קרומוול מחטיבה 8 ופלוגת חי"ר מחטיבת יפתח נעו מאל קובאב ללטרון. הטנק ירה לעבר תחנת המשטרה בלטרון אבל הפגז השלישי נתקע בקנה והטנק נאלץ לסגת ובעקבותיו חיילי יפתח.

תוצאות המבצע

המבצע הרחיק את בסיסי הלגיון ממרחב תל אביב. עשרות כפרים נפלו בידי צה"ל. צמתי תחבורה חשובים כמו שדה התעופה בלוד ותחנת הרכבת בלוד נכבשו ונפתחה דרך חלופית לירושלים. המבצע נטל את היוזמה מהלגיון ופתר את בעיית האיום הקיומי בירושלים למרות שלטרון לא נכבשה והכביש הראשי לירושלים נשאר חסום.

 http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%91%D7%A6%D7%A2_%D7%93%D7%A0%D7%99

מודעות פרסומת

אודות tipid1

אני בת 65גרושה עם 2 בנים בוגרים בעלת השכלה על תיכונית גרה ברמת גן בנעורי נדרתי נדר להנציח לדור הצעיר ולחזק שורשים ביהות ומסורת גדולנ אומה וההיסטוריה הישראלית וקלאסיקה ישראלית למען לא יישכח הדור הצעיר מאין צמח!
פוסט זה פורסם בקטגוריה גדוילי האומה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s